Wspólnie dla niepodległej. Miejski program obchodów 100-lecia Niepodległości

Ciekawie zapowiadają się w Ostrowie Wielkopolskim zaplanowane uroczystości obchodów setnej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, zrywu Republiki Ostrowskiej i Powstania Wielkopolskiego oraz tradycyjnego Święta Miasta. Na obchody zapraszają Prezydent Beata Klimek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Marian Herwich.  

W piątek, 9 listopada, o godzinie 18.00, na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury odbędzie się „Wielki Koncert Dla Niepodległej” z udziałem zespołu muzycznego HOLEVIATERS pod kier. Anny Malaciny-Karpiel. Holeviaters to zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych i pieśni patriotycznych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40, swingu i jazzu.

W koncercie wystąpi również Chór Nauczycielski im. S. Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego, Łukasz Kryjom  – fortepian. Kierownictwo artystyczne – Janusz Lipiński.

W sobotę, 10 listopada, zapraszamy na godzinę 16.00 do Parku Miejskiego, a także na ul. Ledóchowskiego, w okolice Domu Katolickiego i placu konkatedralnego na inscenizację i widowisko historyczne „Ku niepodległej”. Będzie to rekonstrukcja wydarzeń ostrowskich z czasów I Wojny Światowej, zrywu niepodległościowego Republiki Ostrowskiej oraz Powstania Wielkopolskiego. W programie także patriotyczne śpiewanie, Piknik Obywatelski oraz odsłonięcie kolejnego jabłka Ostrowskiego. Udział wezmą między innymi: Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Koło Edukacji Patriotycznej „Pamięć wiecznie żywa”, Chór Nauczycielski, Ostrowska Orkiestra Koncertowa, aktorzy Pracowni Teatralnej OCK, harcerze ostrowskiego hufca ZHP i inni.

W niedzielę, 11 listopada, o godzinie 11.00 zaplanowano złożenie wiązanek kwiatów na grobach pierwszego Burmistrza Miasta Stefana Rowińskiego i pierwszego Starosty Ostrowskiego Wojciecha Lipskiego oraz na grobach Honorowych Obywateli Miasta. O 12.00 rozpocznie się w Konkatedrze Msza Święta w intencji Ojczyzny i Miasta, koncelebrowana przez JE ks bp. Edwarda Janiaka Ordynariusza Diecezji Kaliskiej oraz duchowieństwo ostrowskie, z udziałem Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod dyr. Mariana Sikorskiego, Chóru Nauczycielskiego im. S. Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego.

Po uroczystościach w konkatedrze składanie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej – dom Stefana Rowińskiego, siedziba Powiatowej Rady Ludowej w czasach „Republiki Ostrowskiej” i Powstania Wielkopolskiego, Dom Katolicki, dawny Konwikt Arcybiskupi. Uroczystość będzie połączona z nadaniem nowemu rondu nazwy 11 Listopada.

 O godzinie 16.00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. W programie między innymi: wystąpienia Przewodniczącego Rady Miejskiej i Prezydent Miasta, wręczenie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta, Medalu Republiki Ostrowskiej oraz dorocznych nagród Prezydenta Miasta.

W części artystycznej zaplanowano koncert „Młodość i wspomnienie”. Wystąpi Zespół Wokalny ALTER EGO, Grupa Baletowa GWIAZDA pod kier. Patrycji Stendery, zespół TRZY GITARY z piosenkami Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Klenczona.

Bardzo ciekawie zapowiadają się również imprezy dodatkowe. W czwartek 8 listopada w n-Klubie otwarta zostanie wystawa „Powstanie Wielkopolskie w regionie ostrowskim”, przygotowana przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne.

Od soboty, 10 listopada, godz. 15.00 w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego można będzie oglądać wystawę „Ostrów Wielkopolski w drodze do niepodległości 1918-1921”.

W niedzielę, 11 listopada, odbędzie się Turniej Speedrowerowy z okazji 100-lecia niepodległości.

Dwa dni później, 13 listopada w auli Zespołu Szkół Muzycznych młodzi wirtuozi fortepianu zagrają „Koncert dla niepodległej”. Wystąpią uczniowie klasy fortepianu i akordeonu Roberta Adamczaka.

Na 23 listopada zaplanowano wykład dr. Józefa Pietrzaka „Od głosowania do wyborów – samorząd Ostrowa Wielkopolskiego w XX wieku”, przygotowany przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne.

Ta sama instytucja przygotowała również 24 listopada, o godzinie 10.00 w Forum Synagoga konferencję historyczną „Powstanie Wielkopolskie w regionie ostrowskim”,  a 30 listopada promocję kolejnego numeru „Rocznika OTG” poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu. Całość imprez przygotowanych przez OTG zwieńczy 4 grudnia konferencja naukowa „Życie codzienne na wielkopolskiej prowincji u progu niepodległości”. (jw)

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie