WYBORY 2018: Komitety zarejestrowane

Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację komitetów wyborczych ubiegających się o mandaty do rad miejskich, powiatowych i sejmików wojewódzkich. Przedstawiamy pełna listę zarejestrowanych komitetów oraz niektórych znanych nam kandydatów. 

 wyboryy

 

Do dnia wyborów pozostało 45 dni. Lokale wyborcze w dniu wyborów w  niedzielę 21 października otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Na głosowanie do przydzielonego nam lokalu wyborczego idziemy z ważnym dowodem osobistym. W niedzielę 21 października br. wybierać będziemy radnych do rad gmin, rady miasta, rady powiatu, sejmiku województwa wielkopolskiego oraz wójta, burmistrza lub prezydenta.

I tak. Mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego powinien postawić 4 krzyżyki – bo ma prawo wybrać JEDNEGO radnego miejskiego, JEDNEGO radnego powiatowego, JEDNEGO radnego sejmiku województwa i prezydenta. W tym roku nie będzie książeczek, wyborca otrzyma jedną dużą planszę, na której przy nazwisku może postawić krzyżyk.

Komitety wyborcze partii politycznych, koalicyjne komitety wyborcze partii politycznych, a także – o ile działają na obszarze większym niż jedno województwo – komitety wyborcze organizacji i komitety wyborcze wyborców rejestruje PKW. Pozostałe komitety wyborcze, w tym te działające maksymalnie na obszarze jednego województwa, rejestrują właściwi terytorialnie komisarze wyborczy – u nas rejestruje je komisarz wyborczy w Kaliszu.

W poszczególnych gminach powiatu ostrowskiego zarejestrowano od 3 do 8 lokalnych komitetów wyborczych – w sumie zarejestrowano ich 44. Najwięcej – bo po 8 lokalnych komitetów – zarejestrowano w Raszkowie i Odolanowie, najmniej – 3 w Sieroszewicach. Obok małych lokalnych, na szczeblu krajowym osobne komitety rejestrują partie polityczne, które także mogą zgłaszać listy do rad i kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta. Z krajowych komitetów wiadomo, że swoje listy w gminach do powiatu i sejmiku wystawi PSL, PIS oraz Koalicja Obywatelska.

Każdy komitet ma zgłoszonego pełnomocnika – to osoba odpowiedzialna za dostarczenie kompletu dokumentów w określonym przez komisarza czasie. Komitet ma także swego pełnomocnika finansowego – każdy kandydat ma bowiem określony limit wydatków, którego nie może przekroczyć i z którego musi się rozliczyć. 

Do północy 16 września 2018 r. komitety muszą listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.

Z  kolei do północy  21 września 2018 r. komitety muszą zgłosić gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 

Kto na wójta, burmistrza, prezydenta ?

Na dziś wiadomo, że o fotel burmistrza Raszkowa nadal będzie ubiegał się Jacek Bartczak, nic nie słychać o konkurentach. Najcięższy bój w miastach i gminach powiatu ostrowskiego zapowiada się w Nowych Skalmierzycach. Dotychczasowa burmistrz Bożena Budzik – po tym jak prokuratura postawiła jej zarzuty mobbingu – oświadczyła, że po tej kadencji przechodzi na emeryturę. Na dziś wiadomo, że kandydatów może być czterech: Jerzy Łukasz Walczak – radny trzech kadencji i członek Zarządu Powiatu, Paweł Błaszczyk, Daniel Mituła i Tadeusz Gierz.

O fotel wójta Gminy Ostrów Wielkopolski – na dziś – powalczy troje kandydatów: obecny wójt Piotr Kuroszczyk popierany przez PSL, kandydat Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Królak i Karolina Krawczyk, która w 2014r.w II turze przegrała z Kuroszczykiem. W gminie zarejestrowano też komitet pod nazwą „Z ludźmi dla ludzi 2018”, ale nie wystawia on kandydata na wójta.

Wójt Sieroszewic Czesław Berkowski nie będzie walczył o reelekcję – jest wójtem – podobnie jak burmistrz Bożena Budzik – nieprzerwanie od 1992 r. Na start nie zdecydował się radny powiatowy z Sieroszewic Arkadiusz Wojtczak, popierany przez PSL.

W Odolanowie o fotel burmistrza ponownie zawalczy Marian Janicki. Czy będzie miał kontrkandydatów? Na razie oficjalnie nie wiadomo. Ewa Dziubka także zarejestrowała swój komitet.

W gminie Przygodzice wiadomo jedynie, że o reelekcje będzie się ubiegał wójt Krzysztof Rasiak z PSL.

Nowe nazwiska przewijają się – w kuluarowych póki co rozmowach – na temat kandydatów na radnych do powiatu ostrowskiego  i rady miejskiej. Startować mają z listy Przyjazny Ostrów i Powiat (lista lewicy i Beaty Klimek) obecna zastępca prezydenta Ewa Matecka, prezes CRK Bartosz Ziółkowski, kierownik oddziału ginekologicznego ostrowskiego szpitala Tomasz Gostomczyk, dyrektor SP 1 Dorota Grześkowiak, karateka Piotr Kuźma, mówi się nawet o byłym prezydencie Radosławie Torzyńskim. Jednak jak pamiętamy – Torzyński 8 lat temu wyraźnie powiedział, że wraca do zawodu architekta i kończy przygodę z samorządem. Kandydaci lewicy do powiatu ostrowskiego startować będą z listy firmowanej szyldem i twarzą obecnej prezydent Beaty Klimek. Do powiatu z tej listy ma startować były burmistrz Odolanowa Józef Wajs i radny Leszek Michalak.

Z list PIS do powiatu ma wystartować wicedyrektor z SP 9 Maria Gryczka, Ryszard Pluciński, Irena Dudkowska, prezes Konferencji A’Paulo.

W Ostrowie Wielkopolskim o urząd prezydenta miasta ubiegać się będzie 4 kandydatów: prawnik Damian Grzeszczyk, popierany przez Koalicję Obywatelską, senator PIS Łukasz Mikołajczyk, obecna Prezydent Beata Klimek i Alojzy Motylewski – radny niezależny. (ostr)

urna wybory

Wykaz zarejestrowanych komitetów wyborczych w powiecie ostrowskim

 

Lp. Nazwa Komitetu Pełnomocnik Liczba Wyborców
 
NOWE SKALMIERZYCE
 

 12 268
1 KWW Czas na zmiany w naszej gminie Irena Matysiak
2 KWW Forum Samorządowe Daniela Mituły Rafał Gąsiorek
3 KWW Jerzego Łukasza Walczaka Ferdynand Olechowski
4 KWW Natalii Maj-Tabaki Małgorzata Stempniak
5 KWW Paweł Blaszczyk – tradycja i nowoczesność Paweł Kruszyk
6 KWW Tadeusz Gierz Gmina Gospodarna Jerzy Wojtczak
 
ODOLANÓW
 

11 652                                 
1 KWW Adam Grochowski Janusz Jenczak
2 KWW Anny Kądziela Magdalena Szubert
3 KWW Eugeniusza Jakubiaka Weronika Knap
4 KWW Ewa Dziubki Zbigniew Pawlak
5 KWW Jarosława Ciepki Elżbieta Wewior
6 KWW Katarzyny Szymańskiej Maciej Matczak
7 KWW Mariana Józefa Janickiego Grażyna Janicka
8 KWW Senior to My Zbigniew Drwal
 
GMINA OSTRÓW WIELKOPOLSKI

15 058
1
KWW Aktywni i Niezależni
Michał Szymoniak
2 KWW Karoliny Krawczyk Gmina dla Mieszkańców Beata Żebrowska-Barna
3 KWW Piotra Kuroszczyka Salomea Hadryś
4 KWW Tadeusza Kamzola Danuta Kamzol
5 KWW  Z ludźmi dla ludzi 2018 Michał Walkowski
                                                                             PRZYGODZICE                                                                          9 603
1 KWW Aleksandra Kosatki Andrzej Kupczyk
2 KWW Inicjatywa dla Chynowej Jan Gąsiorek
3 KWW Kaźmierczaka Katarzyna Torba
4 KWW Krystian Piasecki Przemysław Bluz
5 KWW Krzysztofa Rasiaka Magdalena Witek
6 KWW Marcina Boreckiego Zbigniew Guździoł
                                                                         RASZKÓW  9 276
1 KWW Jacka Bartczaka Mirosław Waligóra
2 KWW Kajetana Błaszczyka Maria Kurosińska
3 Komitet Wyborczy Wyborców Mateusza Józefa Chmielarza – Rozwój, Aktywność, Społeczność, Zaangażowanie, Kompetencje, Otwartość Mateusz Józef Chmielarz
4 KWW Norberta Mrozka Norbert Mrozek
5 KWW Razem dla Radłowa Witold Budziak
6 KWW Wiesławy Lis Daniel Lis
7 KWW Wojciecha Kulasa Anna Kurowska
8 KWW Zmiana Pokolenia Bolesław Milewski

SIEROSZEWICE

7 700
1 KWW Anatola Piaskowskiego Mirosława Piaskowska
2 KWW Ryszarda Bochena Marzena Bochen
3 KWW Ryszarda Boducha Anna Śledzianowska
                                                                     SOŚNIE
5 227
1 KWW Kingi Budzińskiej Kinga Budzińska
2 KWW Marioli Śródka Paulina Bodylska
3 KWW Nasza Gmina Kochana Grażyna Lulek
4 KWW Pawła Kołeczko Magdalena Kołeczko
5 KWW Stanisława Budzika Bożena Grenda
6 KWW „Z ludźmi, przez ludzi i dla ludzi” Wojciech Słodkiewicz
                                                                 Miasto Ostrów Wielkopolski
57 741
1 KWW Alojzego Motylewskiego Bogdan Nowacki
2 KWW Beaty Klimek Przyjazne Miasto i Powiat Wiesław Szpakowski
3 KWW Wszyscy dla Ostrowa Arkadiusz Bodura
4 Koalicyjny Komitet Wyborczy  Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
5 KW Prawo i Sprawiedliwość
6. KW Polskie Stronnictwo Ludowe
7. KWW Kukiz’15

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie