Wyjątkowe „Wojciechy” – nagrody starosty trafiły w godne ręce

 

W piątek 25 maja odbyło się wręczenie Nagród Starosty Ostrowskiego WOJCIECHY 2018, którym patronuje Wojciech Lipski pierwszy polski Starosta Ostrowski. To prestiżowa nagroda, przyznawana co dwa lata ludziom, którzy na co dzień w swoich obszarach realizują ideę pracy organicznej. W tym roku otrzymali ją wyjątkowi ludzie: tancerz Wiesław Dudek, lekarz dr Mirosław Falis, przedsiębiorca Mieczysław Grześkowiak, rolnicy Regina i Janusz Kałużni, naukowiec prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz oraz samorządowiec Marek Woźniak. Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych.

 WOJCIECHY_1@

 

 

Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2018, w kategorii Kultura otrzymał Wiesław DUDEK

WOJCIECHY_22
To wybitny tancerz klasyczny, obywatel świata, który jako 9 letni chłopiec swoją drogę rozpoczął w podostrowskim Daniszynie w Gminie Ostrów.
Ukończył łódzką szkołę baletową z tytułem ,,Najlepszy absolwent szkół baletowych w Polsce’’ i z angażem do Teatru Wielkiego w Warszawie. 
Prawdziwie światowa kariera rozpoczyna się od roku 2000. Najpierw jako pierwszy Polak w historii zostaje pierwszym solistą w operze w Stuttgarcie, następnie także jako pierwszy Polak w historii otrzymuje angaż pierwszego solisty w Staatsballet w Berlinie.
Vladimir Malakhov – jeden ze współczesnych ,,papieży’’ baletu powiedział o nim ,,To wspaniały tancerz, wymarzony partner dla każdej baleriny. W granych rolach potrafi pokazać niespotykaną głębię wyrazu i stworzyć poruszające kreacje.’’. Jakby potwierdzeniem tych słów są wyjątkowe duety sceniczne tworzone z japońską divą baletową Shoko Nakamura, dziś partnerką życiową. 
Jako pierwszy Polak wystąpił także w solowych partiach Eugeniusza Oniegina w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio, ale Polska i Wielkopolska wciąż są w jego sercu. Dowodem na to jest projekt ,,Młody duch tańca’’, w którym promuje najlepszych młodych tancerzy z Polski i Japonii.

 

Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2018 w kategorii SPOŁECZEŃSTWO otrzymał dr. n. medycznych Mirosław Falis

WOJCIECHY_4@


Dał się poznać jako rzetelny i sumienny lekarz specjalista, który ciągle podnosi swoją wiedzę i umiejętności, ale także chętnie dzieli się nią z innymi m.in. podczas organizowanych spotkań z lekarzami rodzinnymi. 
Jest prekursorem stosowanej w Ostrowie metody leczenia skomplikowanych złamań kości stopy z wykorzystaniem tzw. gwoździa śródszpikowego. Obecnie ostrowski szpital stał się największym w kraju ośrodkiem, w którym wykonuje się tego typu operacje.
Osiągnięcia te zdobyły mu uznanie wśród autorytetów medycznych. Przejawem tego są prestiżowe stanowiska w organizacjach środowiskowych. Przez dwie kadencje pełnił m.in. funkcję Prezesa Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, jak pierwszy prezes nie poznaniak. 

Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2018 w kategorii GOSPODARKA otrzymał Mieczysław Grześkowiak założyciel Wytwórni Sprężyn Grześkowiak. 

WOJCIECHY_3@
Prawie 40 lat temu założył jednoosobowy zakład rzemieślniczy. Podstawą decyzji o rozpoczęciu własnej działalność były wiedza wyniesiona z Politechniki Poznańskiej oraz doświadczenia z pracy w ZAP. Swoje zawodowe życie poświęcił sprężynom, od pracy dyplomowej począwszy, po projektowanie maszyn i wdrożenie ich do produkcji. Z czasem ta decyzja stała się przysłowiową sprężyną do sukcesu.
Produkty z Ostrowa trafiają dziś do klientów z kilkunastu krajów Europy, ale także Australii i Oceanii. 
Jednoosobowy warsztat z lat 80. w niczym nie przypomina dzisiejszej nowoczesnej firmy zatrudniającej ponad 60 pracowników różnych specjalności. Są wśród nich inżynierowie, ekonomiści, logistycy i wyspecjalizowani pracownicy obsługujący najnowocześniejsze automaty do produkcji sprężyn, wielu z kilkudziesięcioletnim stażem pracy.

 

Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2018 w kategorii ROLNICTWO otrzymali Regina i Janusz Kałużni z Gałązek Wielkich.

WOJCIECHY_5 @

Reprezentują prężny sektor rolnictwa, który wyróżnia Powiat Ostrowski w regionie i kraju. Są przykładem połączenia rodzinnej tradycji z nowoczesnością oraz przemian jakie w ostatnich latach stały się udziałem polskiej wsi.

Janusz Kałużny przygodę z rolnictwem rozpoczynał w połowie lat 80. ubiegłego wieku, kiedy otrzymał od rodziców 8 hektarów ziemi, na której uprawiane były warzywa głównie cebula, seler i ziemniaki. Dziś powierzchnia tego gospodarstwa zwiększyła się kilka tysięcy procent i wynosi ponad 500 ha i jest to jedno z największych gospodarstw w Powiecie Ostrowskim, ale także regionie.

Przełomowy był rok 2008 w którym powstały pierwsze kurniki i rozpoczęła się przygoda z produkcją drobiarską. Dziś w ich sześciu kurnikach, w ośmiu cyklach produkcyjnych, hodowanych jest 200 000 tys. indyków, co daje rocznie liczbę 3000 ton mięsa, dostarczanego nie tylko na rynki w Polsce. W trakcie budowy jest sześć kolejnych kurników przeznaczonych również do tuczu indyków.

 

WOJCIECHY_6 @

Urodzony w Sośniach człowiek lasu i chociaż miejscem jego pracy jest głównie poznańska aglomeracja to sprawy leśnictwa i ochrony przyrody zajmują w jego życiu ważne miejsce. Absolwent Wydziału Leśnego, Akademii Rolniczej w Poznaniu obecnie Uniwersytet Przyrodniczy, na którym pracuje na stanowisku profesora.

Jego aktywność naukowa jest skoncentrowana na roli wybranych grup bezkręgowców, głównie roztoczy. Opisał dla nauki kilkadziesiąt nowych gatunków roztoczy nie tylko z terenów Polski, ale także m.in. z Australii, Meksyku czy Rosji.

W swoim ponad 23-letniej pracy naukowej napisał ponad 350 prac naukowych i popularno- naukowych, które ukazały się w 85 czasopismach w 20 krajach. Autor i współautor wielu książek. Badania naukowe prowadził m.in. w Australii, Iranie, Japonii, Meksyku, Norwegii (Spitsbergen), Polsce, Rosji (Syberia), Rumunii i we Włoszech oraz Peru.

 

Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2018 otrzymał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

WOJCIECHY_7 @

Kaliszanin z urodzenia, poznaniak z wyboru, ale sercem zawsze Wielkopolanin. Człowiek, który od lat 90., od reaktywowania odrodzonych samorządów jest z nimi związany na różnym szczeblu i pełniąc różne funkcje. Od 13 lat kieruje samorządem wojewódzkim jednego z największych i najlepiej rozwijających się województw w kraju. W tym czasie był odpowiedzialny najpierw za wytyczenie priorytetów rozwoju i negocjacje kierunków rozwoju z Unia Europejską, a w dalszej kolejności za wydatkowanie funduszy unijnych. To w tym okresie powstały Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej dysponujące własnym budżetem, ale także szansą integracji samorządów tej części regionu. Nie byłoby bez nich nowej bazy edukacyjnej, infrastruktury informatycznej, ścieżek rowerowych dróg, czy szansy na ratowanie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz wielu innych inwestycji. Za swoją działalność wykraczającą ponad regionalność uhonorowany został m.in. nagrodą im. Grzegorza Palki nazywaną w środowisku ,,Samorządowym Oskarem’’. (jw)

Foto: (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie