Wysoka kasa na niską emisję – 42 mln zł na walkę z niską emisją w Ostrowie

Blisko 32 mln zł unijnego dofinansowania na wart ponad 42,5 mln zł projekt unowocześnienia transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami nisokemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej otrzymało miasto ze środków Unii Europejskiej. Projekt pozwoli zintegrować ruch rowerowy, samochodowy, autobusowy i kolejowy.

 zity kasa

To dofinansowanie pochodzi z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnycch (ZIT-ów) i jest efektem zapoczątkowanych jeszcze podczas poprzedniej kadencji samorządu działań wokół Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. To jednocześnie największy w historii Ostrowa Wielkopolskiego projekt unijny realizowany przez miasto.  

– To potężny projekt, który realizowany będzie przez blisko dwa lata. Pozwoli on poprawić infrastrukturę komunikacyjną, podniesie stan bezpieczeństwa oraz poprawi jakość powietrza. Na ulicach Ostrowa pojawią się kolejne ekologiczne autobusy, nowe wiaty przystankowe, kolejne stacje roweru miejskiego oraz ścieżki rowerowe – mówi prezydent Beata Klimek.

W ramach projektu zakupionych zostanie 6 nowych autobusów niskopodłogowych o napędzie elektrycznych, 3 autobusy o napędzie spalinowym spełniające wysoką normę EURO 6 oraz 3 ładowarki dwustanowiskowe do autobusów elektrycznych. Ponadto na terenie Ostrowa stanie pięć biletomatów stacjonarnych, gdzie będzie można kupić bilety autobusowe, a kolejnych 50 biletomatów zostanie zainstalowanych w autobusach.

To nie jedyne udogodnienie dla pasażerów – w ramach projektu, bowiem zakupionych zostanie także 50 nowych wiat przystankowych oraz 25 tablic elektronicznych Systemu Pasażerskiej Informacji Przystankowej.

Pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Dworcową wybudowane zostanie centrum przesiadkowe, które pozwoli zintegrować różne rodzaje transportu, ułatwiając korzystanie z komunikacji publicznej pasażerom.

Ważnym elementem projektu jest również budowa ścieżek rowerowych. Wspólnie z Powiatem Ostrowskim miasto wybuduje ścieżkę rowerową z Ostrowa Wielkopolskiego od ul. Plażowej przez Lewków do Michałkowa oraz drogę dla rowerów wzdłuż ul. Limanowskiego na odcinku od ul. Kaliskiej do al. Słowackiego. Ścieżka rowerowa powstanie także w ciągu ul. Piłsudskiego. Infrastruktura rowerowa wzbogaci się także o samoobsługowe punkty napraw dla rowerów.

W mieście pojawią się dwie kolejne stacje roweru miejskiego – 30 stanowisk z 20 rowerami, zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne w osiedlach nr 1 Śródmieście i nr 4 im. Jana Pawła II oraz wdrożony zostanie system zarządzania i organizacji ruchu ITS na terenie miasta. Realizacja projektu potrawa do końca lipca 2019 r. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie