Wystawa prac Michała Trusza w Przepompowni: Litera w roli głównej

Okładki prasowe, plakaty i logotypy autorstwa Michała Trusza można do końca lutego oglądać w Klubie Stara Przepompownia. Prace twórcy łączy zamiłowanie do typografii, a treści w nich są przekazywane w sposób prosty i funkcjonalny.

 07_trusz_2

Michał Trusz jest doskonale znany w środowisku kulturalnym Ostrowa Obecnie pracuje jako plastyk miejski w ostrowskim magistracie i jest wykładowcą w kaliskim Studium Animatorów Kultury. Na jego prace natykamy się nierzadko w mieście – na rozmaite plakaty, tudzież projektowane przez niego czasopisma. I właśnie ta grafika użytkowa stała się tematem jego wystawy w Klubie Stara Przepompownia, której kuratorem jest Małgorzata Dąbrówka. Warto dodać, że wcześniej indywidualną wystawę w Ostrowie miał blisko 10 lat temu. Pokazał wówczas swoje malarstwo. W kolejnych latach swoje prace – zazwyczaj już z obszaru grafiki użytkowej – prezentował głównie na wystawach zbiorowych – środowiskowych w Ostrowie czy krajowych i zagranicznych.

Na ekspozycji w Klubie Stara Przepompownia zobaczymy jego prace od 2008 roku – okładki prasowe, plakaty i logotypy. Plakaty na oficjalne imprezy, zazwyczaj o charakterze kulturalnym, oraz będące autorskim komentarzem do ważnych wydarzeń. Dla większości tych prac mianownikiem jest typografia. Na plakatach kompozycja nierzadko jest układana z liter i słów, które niosą informację; Trusz lubi stosować czcionkę w różnych rozmiarach, to zazwyczaj fonty bezszeryfowe. A skąd to zamiłowanie do czcionek, ,,projektowania” liter, komponowania ich na stronie czasopisma czy czynienia ich głównymi i nierzadko jedynymi bohaterami plakatów? – Przez moment pracowałem na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni liternictwa. Charakter pracowni, praca z profesorami i studentami sprawiła, że zacząłem się interesować mocniej krojami polskich czcionek – mówi Michał Trusz, który jest absolwentem stołecznej ASP na wydziale grafiki ze specjalizacją plakat oraz Fachhochschule w Trewirze na wydziale Projektowania Komunikacyjnego. Co ciekawe, za swoje projekty okładek prasowych uzyskał dwukrotnie nagrodę Grandfont w 2009 r. i 2015 r., a jego Znak Miasta Ostrowa Wielkopolskiego został doceniony przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

To jego zamiłowanie do litery i prostych form  bierze się też i z tego, że zazwyczaj jego prace wiążą się z przekazywaniem informacji. Plakat dotyczy też konkretnego wydarzenia, choć w nim Trusz pozwala sobie i na inne środki wyrazu. Znamienny jest ten dotyczący tsunami w Japonii w 2011 r. Czerwony krąg na białym tle, flaga tego kraju, jest wymownie rozdarty. Proste, wymowne, funkcjonalne, zrozumiałe. – Jestem miłośnikiem konstruktywizmu, zwłaszcza w plakacie polskim powojennym. Ten plakat wyróżnia prostota – myśl wyrażana jest znakiem, grafiką, bez zbędnej dekoracyjności – wyjaśnia Michał Trusz.

Wernisaż wystawy pt. ,,Trusz tusz tuż” odbył się 1 lutego. Ekspozycja czynna jest do końca miesiąca w Klubie Stara Przepompownia.

07_trusz_3

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie