Zwiedzamy powiat na dwóch kółkach – rowerem wśród dębów

Przed tygodniem rozpoczęliśmy na naszych łamach prezentację oznakowanych tras rowerowych pozwalających łatwo dotrzeć do najciekawszych zakątków naszego regionu.  Dziś proponujemy wycieczkę ,,Dębową’’, która prowadzi po południowo – wschodniej części powiatu ostrowskiego.
sciezki 1
Wycieczkę rozpoczynamy (0,0 km) przy pętli autobusowej na  Pruślinie. Ulicą Jałowcową jedziemy do kapliczki, gdzie  żółtym szlakiem pieszym skręcamy na wschód do Nowych Kamienic. Za wsią kierujemy się w prawo na Sadowie (4,4 km). 

Na wzgórzu klasztornym

Sadowie znane jest przede wszystkim z klasztoru Pasjonistów.  Pierwsi jego budowniczowie i duszpasterze – ojcowie: Bartłomiej Rapetti, Pius Falco, Juliusz Dzidowski i brat Franciszek Użarowski – zamieszkali w roku 1932 w dawnym dworku  rządcy, pochodzącym z końca XIX wieku. Warto zrobić sobie przystanek przy klasztorze i pospacerować po wzgórzu oraz zobaczyć rozpościerające się stamtąd piękne widoki. Następnie na głównym skrzyżowaniu we wsi kierujemy się w lewo na Westrzę (7,1 km). Za znakami 
żółtego szlaku rowerowego im. Fryderyka Chopina przez Bogufałów (11,7 km) docieramy do  Strzyżewa (16,1 km). Mieszkała tu matka chrzestna Chopina, Anna Wiesiołowska, którą kompozytor tu odwiedzał. We wsi znajduje się neogotycki kościół poewangelicki (1873-75), obecnie polskokatolicki. Na kościele oraz przed budynkiem przy ulicy Kolonia 4 umieszczono tablice poświęcone kompozytorowi, który jest patronem miejscowej szkoły podstawowej. Na południe od drogi do Namysłaków znajduje się zespół dworski wzniesiony po 1875 roku, prawdopodobnie po pożarze poprzedniego dworku Wiesiołowskich.  

sciezki 4

Krzyż Brylińskiego

Kontynuując naszą wycieczkę, na skrzyżowaniu w centrum Strzyżewa (18,5 km) kierujemy się na Namysłaki. Czerwonym szlakiem rowerowym przez Biskupice Zabaryczne (20,4 km) jedziemy do Namysłaków. Wieś ta, a konkretnie letnia rezydencja ksieni ołobockiej, w 1813 roku była  miejscem spotkania monarchów Aleksandra I, Fryderyka Wilhelma III i cara Mikołaja I. Pałac ten spłonął w końcu XIX wieku. W Namysłakach kończy się linia kolejowa z Ostrzeszowa, tzw. Kolej Grabowska. Została ona oddana do eksploatacji 3 listopada 1910 roku i miała 28,7 km długości. Dla ruchu pasażerskiego linię zamknięto 29 maja 1988 r., a dla ruchu towarowego – 8 stycznia 1999 r. Miłośnicy kolei nie ustają jednak w staraniach, by ożywić ją na nowo. Mijamy dawną stację kolejową w Namysłakach (25,1 km), gdzie szlak skręca w lewo, do lasu. Po kilku kilometrach wyjeżdżamy na drogę Kalisz – Grabów (28,6 km). Skręcamy w prawo i przez Zamość (30,1 km) docieramy do opłotków Grabowa Wójtostwa (31,8 km). Przy sklepie skręcamy w lewo na Biernacice (33,6 km) i Kanię (36,4 km). W tej drugiej miejscowości możemy podziwiać przydrożny krzyż Pawła Brylińskiego z 1859 roku, pokryty z trzech stron figurami świętych, które zostały wyrzeźbione w pniu belki. 
Aleja, która zniknie

sciezki 3

Dalej szlak przez las prowadzi do Raduchowa (40,5 km). Jedziemy zabytkową aleją dębową, która ma być zalana w przyszłości przez wody zbiornika na Prośnie. Wjeżdżamy znów na asfalt (44,5 km) i mając z prawej strony malowniczy stromy stok doliny Prosny, zwany ,,Wzgórzem Małgorzatki’’, a dalej ,,Źródełko Napoleona’’, docieramy do Wielowsi (46,4 km), nad którą góruje kościół parafialny św. Wawrzyńca z 1981 roku. W budynku dawnej restauracji z końca XIX wieku mieści się obecnie plebania, a warto uwagę zwrócić również na kapliczkę z ludową rzeźbą św. Wawrzyńca z 1897 roku. Na skrzyżowaniu za znakami do Masanowa (48,3 km) szlak skręca w prawo i przez wieś docieramy do drogi Ostrów – Wielowieś (50,1 km). Skręcamy w lewo na Ostrów.
Odpoczynek w Rososzycy (55,0 km) pozwoli nam na przyjrzenie się pałacowi Piotra Skórzewskiego z 1885 roku. W południowej części parku krajobrazowego znajdują się stawy z kamienno – ceglanym tzw. mostem weneckim z początku XX wieku. Na wyspie dostrzec można kopiec – miejsce dawnego drewnianego dworu z XV wieku. Miejscowy klasycystyczny kościół św. Marka pochodzi z 1818 roku, a w środku mieści się grobowiec dawnych właścicieli wsi. W pobliżu znajduje się także pomnik zwieńczony krzyżem z tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej. 

40 wycieczek na 40-lecie

Przez Sieroszewice (58,2 km) jedziemy zabytkową aleją lipową (500 m) i klonową (900 m). Przy Zespole Szkół w Sieroszewicach znajduje się dawny cmentarz ewangelicki (obecnie park z lapidarium). Przez Parczew (60,1 km) i Wtórek (64,1 km) docieramy do pętli na Pruślinie (65,5 km), gdzie kończymy naszą eskapadę. Na trasie jest kilka sklepów spożywczych (w Sadowiu, Westrzy, Wielowsi, Rososzycy, Sieroszewicach i  Wtórku), w których możemy zakupić artykuły żywnościowe. Wycieczka ,,Dębowa’’ jest jedną z wielu, jakie pojawią się jesienią w przewodniku pod nazwą „40 wycieczek dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na 40-lecie Klubu Turystyki Kolarskiej »Bicykl – 1977’’«. Autorem wycieczki jest znany ostrowski pasjonat turystyki rowerowej Jarosław Maj. 

Renata Weiss
Fot. Jarosław Maj

Start i meta Ostrów Wielkopolski (pętla autobusowa w Pruślinie)

Trasa: Ostrów Wielkopolski – Nowe Kamienice – Sadowie – Parczew – Westrza – Strzyżew  - Namysłaki – Zamość – Biernacice – Kania – Raduchów – Wielowieś – Masanów  - Rososzyca – Sieroszewice  - Parczew – Wtórek – Ostrów Wielkopolski.  Długość trasy – 65,5km. Czas: 6 godzin
Autor: Jarosław Maj.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie